شورای بررسی متون، مرجع نقد کتب علوم انسانی در کشور است
دکتر کریمی مطهر رئیس گروه زبان شناسی و زبان‌های خارجی شورای بررسی متون در گفت و گو با پایگاه اینترنتی این شورا گفت: شورای بررسی متون در بین جامعه دانشگاهی به عنوان «مرجع نقد کتب علوم انسانی» شناخته شده است.
شوراي بررسي متون مرجع نقد كتب علوم انساني در کشور است
دکتر جان‌اله كريمي مطهر رئیس گروه زبان شناسي و زبان‌هاي خارجي شوراي بررسي متون و کتب علوم انسانی و عضو هئیت علمی دانشگاه تهران در گفت و گو با پایگاه اینترنتی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی به این موضوع اشاره کرد که  شورا در سال های اخیر گام‌هاي مثبتي را در حوزه معرفي و شناساندن اهميت نقد کتاب در کشور برداشته است و در بین جامعه دانشگاهی به عنوان «مرجع نقد كتب علوم انساني» شناخته شده است. ادامه گفت و گوی اختصاصی ما با دکتر كريمي مطهر را در زیر مطالعه بفرمایید.

 
 
آقای دکتر، حوزه نقد علمی و دانشگاهی در کشور را چگونه ارزیابی می کنید و در این خصوص چه نقشی برای شورای بررسی متون قائل هستید؟
حوزه نقد علمي در كشور در مقايسه با ديگر كشورهاي جهان از جايگاهي خوبي برخوردار نيست و معتقدم هنوز ارزش و اهميت آن براي جامعه علمي كشور تبين نشده است. در سال هاي اخير شوراي بررسي متون گام‌هاي مثبتي در اين حوزه برداشته است و در جهت معرفي و شناساندن اهميت نقد در كشور تلاش نموده است، بخصوص در دانشگاه هاي كشور كارهای با اهميتی انجام داده است. در حال حاضر بسياري از اعضاي هيئت علمي دانشگاه هاي كشور، شوراي بررسي متون را به عنوان يك مرجع نقد كتب علوم انساني در جامعه مي‌شناسند و البته اين امر بايد بيشتر تقويت گردد.
 
 شورا چگونه می تواند به تقویت گفتمان انتقادی متون دانشگاهی علوم انسانی کمک کند؟
شوراي بررسي متون و کتب علوم انسانی با توجه به سابقه و قدمت طولاني فعاليت‌اش و همچنين با توجه به همكاران با تجربه و متخصصی که از كليه دانشگاه هاي كشور دارد مي‌تواند راهنماي بسيار خوبي براي توليد علم كارآمد باشد و با انتشار نقدنامه‌هاي تخصصي و نيز برگزاري همايش و كارگاه هاي نقد در حوزه علوم انساني به تقويت فرهنگ نقد علمي در كشور كمك كند و اين حوزه با ارزش علوم انساني كه سال ها در كشور مورد غفلت قرار گرفته بود را تقويت كند.
 
آیا رابطه معناداری بین جریان نقد کتب و آثار اندیشمندان و متفکران حوزه علوم انسانی و تحول در علوم انسانی وجود دارد؟
معتقدم كه بين جريان نقد و آثار انديشمندان و متفكران حوزه علوم انساني و تحول در علوم انساني رابطه معنا دار وجود دارد. ولي اين رابطه در كشورمان در سطح خوب و آرماني قرار ندارد و بايد تقويت گردد. شوراي بررسي متون در اين قسمت مي‌تواند نقش سازنده­اي داشته باشد و گام‌هاي با ارزشي در اين راستا بردارد.
 
شورا در بازبینی متون علوم انسانی به هدف دستیابی به علوم انسانی بومی چه جایگاهی دارد؟
يكي از اهداف اصلي شوراي بررسي متون، بررسي و بازبيني متون علوم انساني به منظور دستيابي به علوم انساني بومي است. در سال هاي اخير، پس از نقد بسياري از آثار علوم انساني، گروه هاي تخصصي شوراي بررسي متون اقداماتي در جهت توليد علوم انساني بومي، يا به عبارت ديگر آثاري با رويكرد اسلامي ـ ايراني نموده است. گروه‌هاي تخصصي شورا در اين زمينه از جايگاه ويژه‌اي برخوردار هستند و مي‌توانند محرك خوبي در اين زمينه باشند.
 
آقای کریمی مطهر، رشد رشته زبانشناسی و کیفیت تولیدات علمی در این رشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
زبانشناسي در ايران از سابقه و قدمت طولاني برخوردار نيست. حدود 50 سال از تأسيس گروه زبانشناسي در دانشگاه تهران مي‌گذرد. معتقدم كه حتي در ميان تحصيلکرده­های جامعه­مان هم تصور درستي نسبت به علم زبان شناسي و زبان‌هاي خارجي وجود ندارد. ولي در مجموع بايد گفت به لطف تلاش و فعاليت بزرگان و دانشمندان اين رشته در ايران، زبان شناسي در طول پنجاه سال گذشته در كشور از رشد و توسعه قابل توجهي برخوردار بوده است و تأليف‌ها و ترجمه‌هاي با ارزشي انجام شده است.
 
ارزیابی کلی جنابعالی از فعالیت ها نقد کتاب گروه زبان شناسي و زبان‌هاي خارجي شورای بررسی متون چیست؟
در طول فعاليت چند سال گذشته، گروه با همكاري اساتيد دانشگاه هاي مختلف كشور نقدهاي با ارزشي از كتاب هاي مختلف حوزه زبان شناسي و زبان هاي خارجي انجام داده است. شايد كمي و كاستي در بعضي از آنها وجود داشته باشد، ولي در مجموع معتقدم كارگروه در حوزه نقد روبه رشد بوده است و با گذشت زمان كيفيت نقدهاي گروه بهتر گرديد.
 
 
آیا نقدهایی که در جامعه علمی رایج است از اسلوب صحیح علمی تبعیت می کند؟
معتقدم نقدهايي كه در جامعه علمي رايج است با اسلوب صحيح علمي فاصله دارد اما از فعاليت‌هاي سال هاي اخير جامعه علمي كشور در حوزه نقد احساس مي‌شود كه این حوزه از رشد و توسعه خوبي برخوردار شده است و به اسلوب علمي روز دنيا نزديكتر مي‌گردد.
 
آقای دکتر کریمی مطهر، به نظر شما نقد و بررسی کتاب ها در روزنامه ها و مجلات ایران از وجاهت علمی برخوردار است؟
در رابطه با اين سوال، نمي‌توان به صورت كلي جواب داد. معمولاً نقد و بررسي كتاب ها در روزنامه‌ها و مجلات از وجاهت علمي خوبي برخوردار نيستند، ولي در عين حال موارد استثنايي هم ديده مي‌شوند كه نقدهاي بسيار با ارزشي در روزنامه‌ها به چاپ رسيده‌اند.
 
در گروه زبانشناسی و زبانهای خارجی شورا چه پیشنهاداتی برای مشارکت بهتر اساتید و صاحب نظران دارید؟
براي مشاركت بهتر اساتيد و صاحب نظران در گروه زبان شناسي و زبان‌هاي خارجي موارد زير را پيشنهاد مي‌نمايم:
ــ تخصصي شدن فعاليت‌هاي گروه در قالب كميته‌هاي تخصصي؛
ــ‌ شناسايي و جذب اساتيد متخصص براي غني سازي و كيفيت بخشی فعاليت‌هاي گروه؛
ــ دعوت از اساتيد داور براي نگارش مقاله های علمي نقد؛
ــ فراهم نمودن شرايط و امكانات بهتر براي فعاليت اساتيد و صاحب نظران.
 
1393/7/5


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1483
5.4/10 (تعداد آرا 41 نفر )