نشست نقد و بررسی کتاب «قانون اساسی زمین شهر»
نشست نقد و بررسی کتاب «قانون اساسی زمین شهر» با حضور مولف اثر و به همت گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی برگزار شد.
 

به همت گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون برگزار شد
نشست نقد و بررسی کتاب «قانون اساسی زمین شهر»

 
گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در راستای برنامه های مورد نظر خود در سال 1395 یکی از نشست های تخصصی گروه در سال جاری را پیرامون نقد و بررسی کتاب «قانون اساسی زمین شهر» با حضور اعضای گروه و با دعوت از دکتر موسی اکرمی صاحب اثر و استاد فلسفه علم در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران برگزار نمود.

شایان ذکر است، دکتر اکرمی از اساتید شناخته شده کشور در حوزه فلسفه و صاحب آثار و تالیفات فلسفی گسترده ای هستند که برخی از آنها به شکل تالیف و برخی دیگر نیز به صورت ترجمه منتشر شده اند.

 

 نشست نقد و بررسی کتاب «قانون اساسی زمین شهر» که در تاریخ شنبه 26 تیرماه 95 در محل پژوهشگاه برگزار گردید از جمله نشست های درون گروهی و تخصصی محسوب می شود که اعضاء محترم به همراه مهمان و صاحب اثر به بحث و بررسی علمی و تحلیلی پیرامون متن مورد نظر پرداختند.

در ابتدای جلسه دکتر اکرمی ضمن معرفی خود و مجموعه علایق و فعالیت های دانشگاهی خویش، به بحث مفصل پیرامون ایده «قانون اساسی زمین شهر» پرداختند و دغدغه و هدف اصلی خود از نگارش چنین اثری را تلاش برای شکل گیری جامعه انسانی تری در سطح جهانی معرفی نمودند.

ایشان بر این باور بودند که در هیچ دوره ای بشر به اندازه دوره معاصر از سرمایه و منابع برخوردار نبوده است؛ اما متاسفانه به طور همزمان ما در هیچ برهه ای همچون عصر حاضر شاهد تبعیض در توزیع ثروت نبوده ایم. به گونه ای که از منظر ایشان، فاصله طبقاتی، توزیع ناعادلانه ثروت و قدرت و شکاف بطور بی حد و حصری در سطج جهانی گسترده شده است. از این رو از نظر دکتر اکرمی آینده بشر آینده ای خطرناک خواهد بود و راهکار ایشان برای برون رفت از مشکلات و نابسامانی های موجود در ایده « قانون اساسی زمین شهر» تجلی یافته است.

دکتر اکرمی مدعی بودند که وی در اثر خویش اهتمام جدی نموده است تا راهی برای برون رفت از معضلات بشری ارائه نماید. فحوای کلام این استاد دانشگاه نشان گر توجه جدی ایشان به شکل گیری جامعه ای یکپارچه و بدون مرز است  که در آن محور و مدار همه چیز «انسانیت» باشد؛ تا بلکه از این طریق بتوان رنج های بشری را به حداقل ممکن کاهش داد.

در این نشست صمیمانه اعضای گروه علوم سیاسی آقایان دکتر توسلی رکن آبادی، قریب، خلجی، دانش نیا، قاسمی، ملک محمدی، بحرانی و مختار نوری دبیر گروه نیز حضور داشتند،که پس از اتمام صحبت های دکتر اکرمی به بحث و گفتگوی انتقادی با ایشان پرداختند.

 اعضای گروه علوم سیاسی هر یک به مدت کوتاهی ضمن تقدیر از زحمات دکتر اکرمی، نکاتی را در خصوص مباحث ایشان مطرح نمودند و عمده مباحث اعضای محترم دارای نگاهی انتقادی نسبت به اثر مورد بررسی بود. قابل ذکر است که تشریح جزئیات بیشتر جلسه مذکور در کتاب نقدنامه انتقادی گروه علوم سیاسی در سال جاری به چاپ خواهد رسید و علاقه مندان می توانند مباحث جلسه مذکور و دیگر جلسات تخصصی گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون را در نقدنامه انتقادی ملاحظه و مطالعه نمایند.

 
1395/7/6


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1617
5.4/10 (تعداد آرا 41 نفر )