عضو گروه زبان و ادبیات فارسی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی:
نقد در جامعه ما دچار عارضه نظریه زدگی، یک سونگری وشتاب زدگی است
دکتر محمدرضا سنگری، عضو گروه زبان و ادبیات فارسی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، در گفت و گو با وبسایت شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی به مشکلات نقد علمی در کشور اشاره کرد و گفت: نقد علمی و دانشگاهی دچار چند آسیب و عارضه است که نظریه زدگی، یک سونگری، نقدهای شتاب زده و سطحی و گاه نقدهای شخصی به جای علمی بخشی از این آسیب ها است.
دکتر سنگری در پاسخ به این سوال که آیا رابطه معناداری بین جریان نقد کتب متفکران حوزه علوم انسانی و تحول در علم وجود دارد به ما گفت: نقد می تواند به تنقیح اندیشه ها، ژرفابخشی به فضای علمی و نیز بازدارندگی از خلق آثار سطحی کمک کند. نقد پویا و مستمر، همچنین مجلات و فضای نقد می تواند یاریگر رشد علوم انسانی و زمینه ساز تحول در این حوزه باشد. وی تصریح کرد: پیراستگی و رشد فضای  علوم انسانی در گرو نقد است.
عضو گروه زبان و ادبیات فارسی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی با اشاره به این موضوع که درصد اندکی از انبوه نقدها از اسلوب علمی تبعیت می کند به  نقدهای ادبی در روزنامه ها و مجلات اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد نقدهایی که در مجلات و نشریات فارسی چاپ می گردد روند رو به رشدی را طی می کند اگرچه هنوز تا رسیدن به وضع مطلوب و رهایی از مدزدگی و سطحی نگری در نقد، فاصله هایی وجود دارد.
دکتر سنگری ابزار امیدواری کرد که با تلاش همه صاحبنظران و پژوهشگران حوزه ادبیات شاهد رشد نقد علمی کتب ادبی در فضاهای دانشگاهی و رسانه های تخصصی باشیم.
 
 
   1393/6/15 12:07    تعداد بازدید :  2635


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 2635
5.4/10 (تعداد آرا 41 نفر )