هنوز مزه نقد را نچشیده ایم
دکتر رضا پورحسین، عضو گروه روانشناسی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در گفت و گو با پایگاه اینترنتی این شورا، پیشنهاد داد که علاوه بر رونمایی برای هر کتاب، جلسات نقد و داوری کتاب هم شکل بگیرد.

دکتر رضا پورحسین، عضو شورای بررسی متون:
هنوز مزه نقد را نچشیده ایم
دکتر رضا پورحسین، عضو گروه روانشناسی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در گفت و گو با پایگاه اینترنتی این شورا با ذکر این نکته که فضای نقد کتب روانشناسی ضعیف است، پیشنهاد داد که علاوه بر رونمایی برای هر کتاب، جلسات نقد و داوری کتاب هم شکل بگیرد.
 

 
آقای دکتر، ارزیابی شما از حوزه نقد علمی در کشور چیست؟
موضوع نقد درکشور ما حتی در مجامع علمی وپژوهشی، وضعیت مطلوبی ندارد. دلیل آن هم روند آموزشی در دبیرستان و دانشگاه است که چرایی و نقد نظرها را برنمی تابد. علاوه برگسترش روند غیرانتقادی درمحافل علمی، در قبال متون ترجمه ای همنوعی رعب فرهنگی که بیانگر اعتماد به نفس پایین فرهنگی است، مشاهده می شود.
 
 


راهکار شما برای تولید هر چه پربارتر کتب با رویکرد علوم انسانی اسلامی در رشته روانشناسی چیست؟
ابتدا باید به یک راهبرد معتقد شویم وآن این است که علوم انسانی وابسته به فرهنگ و بافت اجتماعی است و لزوما نمی توان یافته های علمی را عینا در جامعه دیگری تسری داد. پس از اعتقاد به این راهبرد، راهکار اصلی، بازنگری و توجه به انسان شناسی الهی و نقد متون موجود براساس مبانی انسان شناختی و پس ازآن انجام فراتحلیل منتقدانه یافته های علمی لازم است. همین فراتحلیل هاست که کتاب های پربار را تولید می کند. نکته دیگر، راه اندازی فضای داوری متون است. همان طورکه رونمایی ازکتاب مدشده است که البته کارخوبی هم هست، چه خوب است که برای هرکتاب، جلسات نقد وداوری هم برگزار شود. طبیعی است نویسندگان محترم باید از چنین فضایی استقبال کنند.
 
 
 
آیا شما به عنوان یک صاحبنظر دانشگاهی از کیفیت تولیدات علمی رشته روانشناسی رضایت دارید؟
به شکل نسبی بله. اما تا وضعیت مطلوب فاصله زیادی داریم. عمدتا تولیدات علمی گرته برداری شده و بی اعتنا به مولفه های بومی است.
 
با توجه به همکاریتان با شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، مهمترین نقدتان بر کتب حوزه روانشناسی چیست؟
متاسفانه درحوزه روانشناسی، رعب فرهنگی و وادادگی نسبت به ترجمه زیاد است. شاید یک دلیل آن یک گرایش ناهشیار در روانشناسان باشد که مایلند خود را به حوزه علوم پایه نزدیک کنند. درحالیکه موضوع اساسی روانشناسی، انسان است. وقتی موضوع روانشناسی، روان و فرایندهای روانی است، نمی توان براحتی خود را از انسان شناسی، فلسفه، جامعه شناسی و فرهنگ دورنگه داشت. درست است که بسیاری از مسایل روانشناختی با نزدیک شدن به تبیین های زیستی روشن می شود، اما نمی توان روانشناسی را نزدیکتر از علم النفس، به زیست شناسی و فیزیولوژی دانست. ضمن اینکه متاسفانه فضای نقد وانتقاد و نیز داوری متون روانشناختی در حوزه روانشناسی بسیار ضعیف است.
 
آیا کتب روانشناسی در راستای نیازهای جامعه دانشگاهی تالیفی و ترجمه می شود؟
 موقعیت فعلی نسبت به گذشته بسیار بهتر شده است. اما تا توجه به مسایل درون فرهنگی جدی نباشد، تولیدات، وفق نیازها نخواهد بود. امیدواریم این روند بهبود یابد.
 
 
آقای پورحسین، به نظر شما نقدهایی که در جامعه علمی رایج است از اسلوب صحیح علمی تبعیت می کند؟
نسبی است. فقط این را می توانم بگویم که درمحافل آکادمیک، سبک نقد، خیلی روان و عادی نیست. دلیل آن این است که هنوز مزه نقد را نچشیده ایم و پویایی آن را درک نکرده ایم. به همین دلیل، به شکل قابل ملاحظه ای از اسلوب علمی تبعیت نمی کنیم.

 

1393/9/9


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 2199
5.4/10 (تعداد آرا 49 نفر )