چشم امروز به اندوخته های دیروز
 
سمانه خودچیانی*

تحقیق و پژوهش از زیربناهای اساسی توسعه هر کشور است، به گونه ای که پایه های علمی کشورها بر مبنای تحقیقات و پژوهش های انجام شده مستحکم می شود. امروزه به دلیل توجه به تحقیقات و پژوهش ها علوم بشری مرزهای نوینی را گشوده اند. البته تحقیقات اولیه، بر مبنای شیوه های سنتی و عمدتا اسنادی و کتابخانه ای بودند که با گذشت زمان و بوجود آمدن روش های جدید تحقیق، از شکل صوری و تئوریک خود بیرون آمده، در مسیر کاربردی شدن گام برداشتند.
امروزه با اطمینان می توان گفت که پژوهش، یکی از حوزه های مورد نیاز هر کشور است؛ که عدم توجه به آن نهادهای پژوهشی را تضعیف می کند. اما باید پرسید که چرا با وجود این حجم از پژوهش ها و تحقیقات باز هم در بسیاری از حوزه ها و عرصه های کشور نوعی عدم توسعه مشاهده می شود؟ در پاسخ می توان موارد زیر را به عنوان برخی از راهکارهای اصلاح این موضوع برشمرد:
در وهله اول، لازم است هر کشوری برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در حوزه های مختلف داشته باشد تا بر اساس آن اهداف پژوهش، زمان انجام آن، تخصیص بودجه ها و.. مشخص شود تا انجام پژوهش ها صرفاً صرف وقت و انرژی نباشد. در وهله دوم لازم است در هر زمینه ای جهت انجام پژوهش ها، نیروی متخصص و مجرب تربیت شوند. همچنین، مدیران سازمان های پژوهشی و طرح های تحقیقاتی، تسلط کافی بر عمق و ابعاد پژوهش ها داشته باشند. علاوه بر این، بودجه های مکفی برای تحقیقات در نظر گرفته شود (که این امر نیز باید با درنظر گرفتن مناسب و مفید بودن طرح های تحقیقاتی تخصیص یابد)، به گونه ای که کار تحقیق صرفاً مطالعات کتابخانه ای و اسنادی نباشد و لزوماً با هدف دستیابی به امتیازات علمی انجام نشود. (در این زمینه می توان به برخی مقالات و پژوهش ها اشاره کرد که صرفاً برای انتشار و کسب امتیازات علمی انجام می شود).
جدای از نکات فوق لازم است تحقیقات انجام شده در مسیر امید به تغییر رویکردها و فرایندها انجام شود نه صرفاً  به پژوهش ها به عنوان کارهای علمی، که در نهایت بایگانی می شوند، نگریست. در نهایت باید به نقش دولت در توجه به بخش های مختلف پژوهش اشاره شود که امید است این توجه در بخش های مختلف پژوهش تقویت شود و مشکلات و نابسامانی های زیرساختی و عملیاتی کشور برطرف گردد.
با عنایت به موارد فوق می توان نتیجه گرفت که در دنیای جهانی شده امروز، پژوهش و تحقیق یک روند هوشیارانه جهت دست یافتن به راهکارهای عملی و فناوری است. به گونه ای که برخی از کشورها از پژوهش و تحقیق جهت جلوگیری از رشد و توسعه کشورهای دیگر استفاده می کنند. (سند حقیقی این ادعا کارشکنی های کشورهای غربی در مسیر دستیابی ایران به انرژی صلح آمیز هسته ای است). بر این اساس، توجه به تحقیق و پژوهش در جوامع مختلف، به توسعه یافتگی و ارتقای سطح نوآوری و خلاقیت در این جوامع منجر خواهد شد.
بدون شک، انسان امروز، از نتايج تلاش، مطالعه و کنجکاوي‌هاي انسان ديروز تغذيه مي‌کند و انسان فردا چشم به مطالعه و تجربه انسان امروز خواهد داشت، لذا مي‌توان گفت مبناي هر کار تحقيقي، تجربه کردن واقعيات زندگي، کشف روابط بين اجزا و عناصر آن، کسب شناخت علمي بيشتر و بهتر از آن و سرانجام رسيدن به واقعيات نوين است، واقعياتي که تا ديروز بر انسان مخفي بود.
 
 *
کارشناس ارشد ارتباطات
روزنامه ایران

 
   1392/11/2 15:35    تعداد بازدید :  3782


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 3782
5.2/10 (تعداد آرا 63 نفر )